Novo v Z500
- 100 m² + Garaža 26 m²
- 149 m² + Garaža 40 m²
- 135 m²
- 146 m²
- 149 m² + Garaža 29 m²
- 142 m²
- 100 m² + Garaža 26 m²
- 90 m²
- 146 m²
- 83 m²
- 184 m² + Garaža 33 m²
- 76 m² + Garaža 24 m²
OSNOVNI POJMI, KI SO UPORABLJENI PRI PREDSTAVITVI NAŠIH PROJEKTOV
Za predstavitev, kakor tudi za primerjavo posameznih projektov hiš uporabljamo standardne pojme za označitev površin, kakor tudi ostale kriterije, ki opredeljujejo lastnosti posamezne hiše. Vsi navedeni pojmi so usklajeni z mednarodnimi standardi na področju gradbeništva ( ISO-9836), tako, da je možna primerjava med vsemi projekti.
UPORABNA POVRŠINA
NETO POVRŠINA
Je seštevek vseh površin vseh prostorov v zgradbi, merjeno na talni površini, z upoštevanjem odbitka ometov oz. oblog, kakor tudi dimenzij zidov. Neto površina torej upošteva vse notranje dimenzije prostorov in na njeno vrednost ne vpliva ali je ta prostor celotne standardne višine ali ne. V neto površino gredo torej v mansardnih prostorih celotne površine v nominalni vrednosti, ne glede na to, ali je celoten ali samo del prostora v celotni standardni višini ali nižji. Povedano enostavneje - gre za seštevek površin talnih oblog v vseh prostorih v zgradbi.
ZAZIDANA TLORISNA POVRŠINA
To je pritlična površina obrisa zunanjih zidov zgradbe. Zazidana površina je površina zemljišča, ki ga pokrivajdokončana stavba. Zazidano površino določa projekcija zunanjih dimenzij stavbe na zemljišče.
Vključeni niso:
1. Zgradbe ali deli zgradb, ki ne segajo nad površino zemljišča
2. Sekundarni deli (zunanja stopnišča, zunanje klančine, nadstreški nad vhodi,
vodoravni sončni zasloni, elementi cestne razsvetljave)
3. Površine pomožnih objektov (rastlinjaki, lope)
Vštevajo pa se npr. površine zimskih vrtov in drugih prizidkov.
SKUPNA POVRŠINA
To je površina vseh etaž zgradbe, merjena po obrisu zunanjih zidov, kakor tudi površina vseh elementov, ki izstopajo izven osnovne oblike objekta, kot so terase, zunanje stopnice, balkoni, arkade, dovozne poti, ki vodijo do garaže, itd
Skupna površina se pogosto zamenjuje z neto oz. uporabno površino.
PROSTORNINA
Prostornina oz. tudi "volumen" prostorov, je zmnožek talnih površin z višino posameznih prostorov do višine stropa.Za izračun prostornine se torej uporablja površina prostora skupaj z njegovo višino. V mansardnih prostorih se uporablja vsakokratna višina prostora, merjeno od tal do spodnjega roba stropne površine.
MINIMALNE DIMENZIJE PARCELE
Ta pojem v našem okolju ni enotno urejen na državni ravni , ampak, pogoje določa vsaka občina posebej, tako je potrebni pri določitvi, izbiri ali nakupu parcele biti pozoren na več elementov, da ne bi pozneje imel problemov pri pridobivanju gradbenega dovoljenja. Tako je pomemben element v tem smislu odmik od meje sosednje parcele, kjer se praviloma jemlje kot minimalni odmik zgradbe od meje sosednje parcele ( za katerega ni potrebno imeti posebnega soglasja sosedov) - 4 metre. Posamezne občine uporabljajo tudi druge kriterije in sicer npr. faktor višine kapi.
V tej zvezi je pomemben faktor izrabe stavbnega zemljišča (faktor zazidanosti), katerega določa vsaka občina posebej in najpogosteje zahteva razmerje 40% : 60%, torej zazidana površina zgradbe ne sme presegati 40% površine celotne površine.
Ker so, kot je razvidno iz zgoraj navedenega, kriteriji od občine do občine zelo različni smo v našem katalogu in spletni strani shematično prikazali dimenzije parcele v odvisnosti minimalnega odmika od sosednje parcele, ki velja v večini primerov.
Natačni pogoji, k definirajo minimalne dimenzije parcele so razvidni iz vsakokratne lokacijske informacije oz. prostorskega akta.
OBMOČJE ZA DOLOČITEV STRANK
FAKTOR ZAZIDANOSTI
Faktor zazidanosti gradbene parcele je razmerje med tlorisno projekcijo zunanjih dimenzij največje etaže objekta nad terenom in površino gradbene parcele. Pri tlorisni projekciji zunanjih dimenzij največjih etaž nad terenom se ne upoštevajo balkoni in napušči, upoštevajo pa se površine vseh enostavnih in nezahtevnih objektov ter površine uvoza v klet in izvoza iz kleti.
VIŠINA ZGRADBE
Višina zgradbe je vrednost, ki jo dobimo kot razliko med najvišjo točko zgradbe in nivojem površine zemljišča (kota 0.0)
ERKER
Erker je zelo koristen v arhitekturi, ker:
- omogoča dodatno in izdatno osvetlitev notranjosti
- razbije enostavne, ravne oblike prostorov in omogoči pridobitev novih površin;
- diverzificira notranjost oz. omogoča optično ločitev prostora, ki mu lahko dodelite določeno funkcijo, na primer, kot za branje, jedilni kot ,....
- povečava dimenzij hiše z erkerjem lahko povzroči težave z umestitivijo in odmikom od meje na ozkejših parcelah;
- izvedba erkerja pri hiši podraži samo gradnjo, saj ne gre za povsem enostavno obliko, zahteva, pa tudi nadstandardno uporabo materialov ( okna, izolacija, kritina...);
- vpliva na konstrukcijo ostalih elementov hiše (balkoni, streha, okna...);
FRČADA
Je del strešne konstrukcije, ki razbija njeno osnovno obliko in izstopa iz njenih osnovnih gabaritov. Ponavadi so v frčadah umeščena okna. Frčada nam ustvari dodatno površino oz. prostornino v mansardnem delu stavbe. Pomembna prednost frčade oz. mansardnih oken je, da daje možnost uporabe oz. vgradnje klasičnih oken, s tem pa dopušča dostop bistveno več svetlobe kot sicer. Vgradnja frčade oz. vgradnja mansardnih oken je pogosto edini način, da osvetlimo podstrešje oz. mansardo in jo napravimo tako funkcionalno in bivalno.
TERASA
To je površina v pritličju zgradbe, ki je vsaj z eno, še pogosteje pa z večimi površinami odprta proti zunanjosti. Običajno je dostopna iz delov hiše kot so dnevna soba, jedilnica ali drugih prostorov in pomeni prehodni prostor med hišo ter vrtom oz. dvoriščem. Lahko je omejena s stebri ali arkadami in nam omogoča, v kolikor je nadstrešena uživati v bivanju in neoviranem pogledu na zunanjost ter zaslombo pred neugodnimi vremenskimi vplivi, dež, veter, sonce...